• Latest News

    Σάββατο, 27 Σεπτεμβρίου 2014

    Τα βραβεία στο Fantastic Fest 2014


    Το Fantastic Festival 2014 έφτασε στο τέλος του με την καθιερωμένη απονομή των βραβείων. 
    Παρακάτω ακολουθούν αναλυτικά οι βραβευμένες ταινίες ανά είδος:


    ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ

    THE TALE OF PRINCESS KAGUYA (σκηνοθέτης Isao Takahata)



    ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ "NEXT WAVE"

    Καλύτερη ταινία: IT FOLLOWS (σκηνοθέτης David Robert Mitchell) 

    Καλύτερος σκηνοθέτης: Miroslav Slaboshpitsky (THE TRIBE)
    Καλύτερο σενάριο: David Robert Mitchell (IT FOLLOWS)
    Καλύτερος ηθοποιός: Lou Taylor Pucci (SPRING)
    Καλύτερη ηθοποιός: Amy Everson (FELT)


    Βραβείο Ταινιών Φαντασίας

    Καλύτερη ταινία: ALLELUIA (σκηνοθέτης Fabrice Du Welz)

    Καλύτερος σκηνοθέτης: Fabrice Du Welz (ALLELUIA)
    Καλύτερο σενάριο: Tetsuya Nakashima, Maiko Tedano και Nobuhiro Monma (THE WORLD OF KANAKO) 
    Καλύτερος ηθοποιός: Laurent Lucas (ALLELUIA)
    Καλύτερη ηθοποιός: Lola Duenas (ALLELUIA) 


    Βραβείο Ταινιών Τρόμου

    Καλύτερη ταινία: THE  BABADOOK (σκηνοθέτης Jennifer Kent)

    Καλύτερο σενάριο: Jennifer Kent (THE BABADOOK)
    Καλύτερος σκηνοθέτης: Martin De Salvo (DARKNESS BY DAY)
    Καλύτερος ηθοποιός: Noah Wiseman (THE BABADOOK)  
    Καλύτερη ηθοποιός: Essie Davis (THE BABADOOK)


    Βραβείο Κωμικών Ταινιών

    Καλύτερη ταινία: DEAD SNOW 2: RED VS DEAD  (σκηνοθέτης Tommy Wirkola)

    Καλύτερος σκηνοθέτης: Hans Petter Moland (IN ORDER OF DISAPPEARANCE)
    Καλύτερο σενάριο: Vegar Hoel, Stig Frode Henriksen και Tommy Wirkola (DEAD SNOW 2: RED VS DEAD)
    Καλύτερος ηθοποιός: Pal Sverre Hagen (IN ORDER OF DISAPPEARANCE)
    Καλύτερη ηθοποιός: Sylvia Hoeks (BROS BEFORE HOS)


    Βραβείο Ντοκυμαντέρ

    Καλύτερη ταινία: KUNG FU ELLIOT (σκηνοθέτης Jaret Belliveau)

    Καλύτερος σκηνοθέτης: Tim Grabham, Jasper Sharp (THE CREEPING GARDEN)


    Ταινίες τρόμου-μικρού μήκους

    Νικήτρια: THE STOMACH σκηνοθέτης Ben Steiner

    Δεύτερη καλύτερη: INVADERS  σκηνοθέτης Jason Kupfer


    Ταινίες φαντασίας-μικρού μήκους

    Νικήτρια: THE VOICE THIEF σκηνοθέτης Adan Jodorowsky

    Δεύτερη καλύτερη: MY FATHER IS A BIRD  (σκηνοθέτης Boaz Debby) και SOLITUDO (σκηνοθέτης Alice Lowe)


    Ταινίες κινουμένων σχεδίων-μικρού μήκους

    Νικήτρια: THE CHAPERONE (σκηνοθέτης Fraser Munden) 

    Δεύτερη καλύτερη: DAY 40 (σκηνοθέτης Sol Friedman)


    Βραβείο FANTASTIC ARCADE

    Καλύτερη ταινία: BANANA CHALICE (από τον Kyle Reimergartin)


    Βραβείο MERCADO FANTASTICO

    Χρυσό βραβείο: HAVANA VAMPIRE TERRITORY (σκηνοθέτης Carlos Lechuga) και THE TURNED (σκηνοθέτης Andres Rosende)

    Αργυρό βραβείο: FIERCE (σκηνοθέτης Francisco Lorite)
    Χάλκινο βραβείο: HURT (σκηνοθέτης Pablo Proenza)


    Ειδική μνεία της κριτικής επιτροπής για τη "Ζωντανή διατήρηση του πνεύματος των 80's": THE SHADOWDWELLERS (παραγωγός Erick Salomon)


    Βραβείο επιτροπής Work in Progress και βραβείο Χημείας: FRONDOSO EDEN DEL CORAZON (σκηνοθέτης Juan Manuel Fodde)


    Βραβείο Morbido/Latam Consultation: EAT ME (σκηνοθέτης David Michan)


    Βραβείο Invited to Ventana Sur in Buenos Aires for Blood Window / Beyond the Window Coproduction Meetings: HAVANA VAMPIRE TERRITORY (σκηνοθέτης Carlos Lechuga) και THE SHORE (σκηνοθέτης Juan Felipe Orozco)


    Βραβείο Invited to Ventana Sur in Buenos Aires for Blood Window / Bloody Work in Progress: SCHERZO DIABOLICO (σκηνοθέτης Adrian Garcia Bogliano)


    Βραβείο KING OF SHAKEYFACE
    Andrew Todd

    Σοφία Μπαγατέλα.

    • ΜΗ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΕΙΣ
    • Facebook Comments
    Item Reviewed: Τα βραβεία στο Fantastic Fest 2014 Rating: 5 Reviewed By: Konstantinos
    Scroll to Top