• Latest News

    Οι Υποψηφιότητες των 84ων βραβείων Όσκαρ

    Ήταν η χρονιά του βουβού κινηματογράφου που ζητούσε λύτρωση, της αναβίωσης της δεκαετίας του '20 στην πόλη του Παρισίου, του αγοριού που συναντιέται με έναν μεγάλο σκηνοθέτη, του αλόγου που πάει στο πόλεμο, των ατιμασμένων υπηρετριών αλλά και των γκρεμισμένων γεφυρών.

    Ήρθε λοιπόν η ώρα να γιορτάσουμε όλα αυτά και περισσότερο τα 84α Academy Awards (το δεύτερο πιο σημαντικό γεγονός στη βιομηχανία του Hollywood μετά τα FilmBoy Awards...), με τις υποψηφιότητες που βγήκαν πριν λίγα λεπτά.

    Ετοιμαστείτε να χαρείτε, να θυμώσετε, να σνομπάρετε ή να εκπλαγείτε.
    Η καθιερωμένη ανάλυση αύριο.

    Προς το παρόν, δείτε τις υποψηφιότητες:


    BEST PICTURE

    War Horse
    The Artist
    Moneyball
    The Descendants
    The Tree of Life
    Midnight in Paris
    The Help
    Hugo
    Extremely Loud and Incredibly Close

    BEST ACTOR

    Demian Bichir – A Better Life
    George Clooney – The Descendants
    Jean Dujardin – The Artist
    Gary Oldman – Tinker, Tailor, Soldier, Spy
    Brad Pitt – Moneyball

    BEST ACTRESS

    Glenn Close – Albert Nobbs
    Viola Davis – The Help
    Rooney Mara – The Girl With the Dragon Tattoo
    Meryl Streep – The Iron Lady
    Michelle Williams – My Week With Marilyn

    BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

    Kenneth Brannagh – My Week With Marilyn
    Jonah Hill – Moneyball
    Nick Nolte – Warrior
    Christopher Plummer – Beginners
    Max Von Sydow – Extremely Loud and Incredibly Close

    BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

    Berenice Bejo – The Artist
    Jessica Chastain – The Help
    Melissa McCarthy – Bridesmaids
    Janet McTeer – Albert Nobbs
    Octavia Spencer – The Help

    BEST ANIMATED PICTURE

     A Cat in Paris
    Chico and Rita
    Kung Fu Panda 2
    Puss in Boots
    Rango

    BEST DIRECTOR

    Michel Hazanavicius – The Artist
    Alexander Payne – The Descendants
    Terrance Malick – The Tree of Life
    Martin Scorsese – Hugo
    Woody Allen – Midnight in Paris

    Adapted Screenplay

    Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash – The Descendants
    John Logan – Hugo
    George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon – Ides of March
    Steve Zaillian, Aaron Sorkin, Stan Chervin – Moneyball
    Bridget O’Connor, Peter Straughan -  Tinker, Tailor, Soldier, Spy

    Original Screenplay

    Michel Hazanavicius – The Artist
    Kristen Wiig, Annie Mumolo – Bridesmaids
    J.C. Chandor – Margin Call
    Woody Allen – Midnight in Paris
    Asghar Farhadi – A Separation

    Best Foreign Language Film

    Bullhead (Belgium)

    Footnote (Israel)

    In Darkness (Poland)

    Monsieur Lazhar (Canada)

    A Separation (Iran)


    Art Direction

    Laurence Bennett, Robert Gould – The Artist 
    Stuart Craig, Stephenie McMillan – Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2
    Dante Ferretti, Francesca Lo Schiago – Hugo
    Anne Seibel, Hélène Dubreuil – Midnight in Paris
    Rick Carter, Lee Sandales - War Horse

    Achievement in Cinematography

    Guillaume Schiffman – The Artist
    Jeff Cronenweth – The Girl with the Dragon Tattoo
    Robert Richardson – Hugo
    Emmanuel Lubezki – The Tree of Life
    Janusz Kaminski – War Horse

    Achievement in Costume Design

    Lisy Christl – Anonymous
    Mark Bridges – The Artist
    Sandy Powell – Hugo
    Michael O’Connor – Jane Eyre
    Arianne Phillips – W.E.

    Best Documentary Feature

    Hell and Back Again
    If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front
    Paradise Lost 3: Purgatory
    Pina
    Undefeated

    Best Documentary Short Subject

    The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement
    God is the Bigger Elvis
    Incident in New Baghdad
    Saving Face
    The Tsunami and the Cherry Blossom
    Daniel Junge and Sharmeen Obaid-Chinoy
    The Tsunami and the Cherry Blossom 
    Lucy Walker and Kira Carstensen

    Achievement in Film Editing

    Anne-Sophie Bion, Michel Hazanavicius – The Artist
    Kevin Tent – The Descendants
    Kirk Baxter, Angus Wall – The Girl With the Dragon Tattoo
    Thelma Schoonmaker – Hugo
    Christopher Tellefsen – Moneyball

    Achievement in Makeup

    Martial Corneville, Lynn Johnston, Matthew W. Mungle – Albert Nobbs
    Edouard F. Henriques, Gregory Funk, Yolanda Toussieng – Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2
    Mark Coulier, J. Roy Helland – The Iron Lady

    Best Original Score

    John Williams – The Adventures of Tintin
    Ludovic Bource – The Artist
    Howard Shore – Hugo
    Alberto Iglesias – Tinker, Tailor, Soldier, Spy
    John Williams – War Horse

    Best Original Song

    “Man or Muppet,” by Bret McKenzie – The Muppets
    “Real in Rio,” by Sergio Mendes, Carlinhos Brown, Siedah Garrett – Rio

    Best Animated Short Film

    Dimanche/Sunday
    The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore
    La Luna
    A Morning Stroll
    Wild Life

    Best Live Action Short Film

    Pentecost
    Raju
    The Shore
    Time Freak
    Tuba Atlantic

    Achievement in Sound Editing

    Lon Bender, Victor Ray Ennis – Drive
    Ren Klyce – The Girl with the Dragon Tattoo
    Philip Stockton, Eugene Gearty – Hugo
    Ethan Van der Ryn, Erik Aadahl – Transformers: Dark of the Moon
    Richard Hymns, Gary Rydstrom – War Horse

    Achievement in Sound Mixing

    David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce, Bo Persson – The Girl with the Dragon Tattoo
    Tom Fleischman, John Midley – Hugo
    Deb Adair, Ron Bochar, Dave Giammarco, Ed Novick – Moneyball
    Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush, Peter J. Devlin – Transformers: Dark of the Moon
    Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson, Stuart Wilson – War Horse

    Achievement in Visual Effects

    Tim Burke, David Vickery, Greg Butler, John Richardson – Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2
    Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossman, Alex Henning – Hugo
    Erik Nash, John Rosengrant, Dan Taylor, Swen Gillberg – Real Steel
    Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White, Daniel Barrett – Rise of the Planet of the Apes
    Scott Farrar, Scott Benza, Matthew Butler, John Frazier – Transformers: Dark of the Moon




    • ΜΗ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΕΙΣ
    • Facebook Comments
    Item Reviewed: Οι Υποψηφιότητες των 84ων βραβείων Όσκαρ Rating: 5 Reviewed By: Konstantinos
    Scroll to Top