• Latest News

    Τετάρτη, 16 Αυγούστου 2017

    74ο Φεστιβάλ Βενετίας: Διαγωνιστικό, Ορίζοντες, Ειδικές Προβολές και Κριτική Επιτροπή


    Τις πύλες του ανοίγει σε λίγες μέρες το ιστορικότερο κινηματογραφικό φεστιβάλ.
    Για 74η χρονιά, η Βενετία θα υποδεχθεί πλήθος λαμπερών ή ανερχόμενων αστέρων που έρχονται για να διεκδικήσουν το μεγάλο βραβείο του Χρυσού Λέοντα, ή έστω μια θέση στο κινηματογραφικό ήλιο.
    Οικοδεσπότης του φεστιβάλ, το οποίο θα διαρκέσει από τις 30 Αυγούστου μέχρι τις 9 Σεπτεμβρίου, θα είναι ο ανερχόμενος Ιταλός ηθοποιός Alessandro Borghi.

    Είκοσι-μία ταινίες θα διαγωνιστούν στο κεντρικό τμήμα του φεστιβάλ για το Χρυσό Λέοντα, με το Downsizing του Alexander Payne να είναι μία απ’ αυτές που ξεχωρίζουν, και εκείνη που έχει αναλάβει να ανοίξει την αυλαία.

    Ανάμεσα στις ταινίες που περιμένουμε με ανυπομονησία είναι τα Three Billboards Outside Ebbing, Missouri του Martin McDonagh, The Shape of Water του Guillermo Del Toro, Mother! του Darren Aronofsky, Suburbicon του George Clooney, The Third Murder του Hirokazu Koreeda, Mektoub, My Love του Abdellatif Kechiche και Foxtrot του Samuel Maoz.

    Λίστα Ταινιών - Διεθνές Διαγωνιστικό:

    Ammore e Malavita - Antonio Manetti & Marco Manetti
    Downsizing - Alexander Payne
    Ex Libris - Frederick Wiseman
    First Reformed - Paul Schrader
    Foxtrot - Samuel Maoz
    Hannah - Andrea Pallaoro
    Human Flow - Ai Weiwei
    Jia Nian Hua - Vivian Qu
    Jusqu'à la Garde - Xavier Legrand
    L'Insulte - Ziad Doueiri
    La Villa - Robert Guédiguian
    Lean on Pete - Andrew Haigh
    Mektoub, My Love: Canto Uno - Abdellatif Kechiche
    Mother! - Darren Aronofsky
    Sandome No Satsujin - Koreeda Hirokazu
    Suburbicon - George Clooney
    Sweet Country - Warwick Thornton
    The Leisure Seeker - Paolo Virzì
    The Shape of Water - Guillermo Del Toro
    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - Martin McDonagh
    Una Famiglia - Sebastiano Riso


    Με πρόεδρο την Annette Bening, οι κυρίες και οι κύριοι που θα επιλέξουν το μεγάλο νικητή είναι οι: Ildikó Enyedi (Ούγγρος σεναριογράφος και σκηνοθέτης), Michel Franco (Μεξικάνος σεναριογράφος, σκηνοθέτης και παραγωγός), Rebecca Hall (Βρετανίδα ηθοποιός), Anna Mouglalis (Γαλλίδα ηθοποιός), David Stratton (Αυστραλός κριτικός κινηματογράφου), Jasmine Trinca (Ιταλίδα ηθοποιός), Edgar Wright (Άγγλος σεναριογράφος και σκηνοθέτης) και Yang Fan (Ταϊβανέζος σκηνοθέτης και παραγωγός).

    Εκτός διαγωνιστικού θα προβληθούν συνολικά 13 ταινίες, από τις οποίες με τη πρώτη ματιά ξεχωρίζουν τα Brawl in Cell Block 99 του S. Craig Zahler, Manhunt του John Woo, Outrage Coda του Takeshi Kitano, Racer and the Jailbird του Michaël R. Roskam, και Victoria & Abdul του Stephen Frears.

    Λίστα Ταινιών - Εκτός Διαγωνιστικού:

    Brawl in Cell Block 99 - S. Craig Zahler
    Diva! - Franceso Patierno
    Il Colore Nascosto Delle Cose - Silvio Soldini
    La Mélodie - Rachid Hami
    Le Fidèle - Michaël R. Roskam
    Loving Pablo - Fernando León de Aranoa
    Our Souls at Night - Ritesh Batra
    Outrage Coda - Takeshi Kitano
    The Private Life of a Modern Woman - James Toback
    Victoria & Abdul - Stephen Frears
    Wormwood - Errol Morris
    Zama - Lucrecia Martel
    Zhuibu - John Woo


    Ολοκληρώνουμε με το τμήμα Orizzonti, εκεί όπου προβάλλονται παραγωγές από τις τέσσερις γωνιές του κόσμου, λιγότερο γνωστών αλλά ταλαντούχων δημιουργών, ο καθένας με τη δική του ξεχωριστή ματιά. 
    Λόγω της περιορισμένης αναγνωρισιμότητάς τους, είναι και δύσκολο να ξεχωρίσουμε ταινίες, όμως μερικές απ’ αυτές είναι το Ιρανικό No Date, No Signature του Vahid Jalilvand, το Ιταλικό animated Gatta Cenerentola, το Ισραηλινό The Testament του πρωτοεμφανιζόμενου Amichai Greenberg, το Marvin της Anne Fontaine και το Ισλανδικό Under the Tree του Hafsteinn Gunnar Sigurðsson.

    Λίστα Ταινιών - Ορίζοντες:

    Bedoone Tarikh, Bedoone Emza - Vahid Jalilvand
    Brutti e Cattivi - Cosimo Gomez
    Disappearance - Ali Asgari
    Espèces Menacées - Gilles Bourdos
    Gatta Cenerentola - Alessandro Rak, Ivan Cappiello, Marino Guarnieri, Dario Sansone
    Ha Ben Dod - Tzahi Grad
    Haedut - Amichai Greenberg
    Invisible - Pablo Giorgelli
    Krieg - Rick Ostermann
    La Nuit Où j'ai Nagé - Damien Manivel, Igarashi Kohei
    La Vita in Comune - Edoardo Winspeare
    Les Bienheureux - Sofia Djama
    Los Versos del Olvido - Alireza Khatami
    Marvin - Anne Fontaine
    Nico, 1988 - Susanna Nicchiarelli
    The Rape of Recy Taylor - Nancy Buirski
    Undir Trénu - Hafsteinn Gunnar Sigurðsson
    West of Sunshine - Jason Raftopoulos

    Της κριτικής επιτροπής του τμήματος Orizzonti ηγείται ο Ιταλός σκηνοθέτης Gianni Amelio, με τους Rakhshan Bani Etemad (Ιρανή σκηνοθέτιδα), Ami Canaan Mann (Αμερικανή σκηνοθέτιδα), Mark Cousins (Βρετανός σκηνοθέτης, σεναριογράφος και μουσικός), Andrés Duprat (Αργεντίνος σεναριογράφος και αρχιτέκτονας), Fien Troch (Βέλγος σεναριογράφος και σκηνοθέτης) και Rebecca Zlotowski (Γαλλίδα σεναριογράφος και σκηνοθέτιδα).

    Τέλος, όπως έχει ήδη ανακοινωθεί, το βραβείο Golden Lion For Lifetime Achievement θα πάει φέτος στους Robert Redford και Jane Fonda.

    Αλέξανδρος Κυριαζής.



    • ΜΗ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΕΙΣ
    • Facebook Comments
    Item Reviewed: 74ο Φεστιβάλ Βενετίας: Διαγωνιστικό, Ορίζοντες, Ειδικές Προβολές και Κριτική Επιτροπή Rating: 5 Reviewed By: Konstantinos
    Scroll to Top